IJAMBO Newsletter Gitega OCD Community

The Carmelite Family
Burundi - Rwanda
Go to content

IJAMBO Newsletter Gitega OCD Community

Amahoro.pl
Published by P. Pawel Porwit, ocd in The Reg. Vicariate · 25 November 2020
Tags: IjamboGitegaocd
Drodzy Przyjaciele naszej misji!

Inaurgurujemy pierwszy numer IJAMBO newsletter. Na łamach tego biuletynu pragniemy dzielić się z Wami tym, czym żyjemy w naszej posłudze apostolskiej, którą realizujemy w Centrm Duchowości pod patronatem Królowej Karmelu. Nasza misja jest usytuowana w centralnej części Burundi – Gitega, która jest drugim pod względem wielkości miastem po stolicy. Centrum Duchowości znajduje się 1,5 km od katedry na obrzerzach miasta. Dzieło to zostało zapoczątkowane w 2011. Jego celem jest promocja życia wewnętrznego i dzielenie się duchowością Karmelu. Towarzyszymy tym, którzy szukają możliwościu formacji w swoim powołaniu: kapłani, osoby konsekrowane, osoby świeckie: małżonkowie, młodzież, liderzy grup parafialnych, ruchy, wspólnoty oraz osoby indywidualne. Nasza pierwszym powołaniem na tym miejscu to pielęgnacja stylu życia, poprzez który chcemy tworzyć uprzywilejowaną przestrzeń modliwty i spotkania z Bogiem w ciszy. Tak, aby, Słowo mogło przemawiać do serca. To właśnie Słowo staje się dla nas inspiracją w naszym apostolacie życia duchowego. Słowo w języku kirundi to Ijambo. Tym Słowem, które stało się Ciałem, chcemy się dzielić proponując naszym braciom i siostrom regularne medytacje biblijne udostępniane w postaci nagrań audio w języku lokalnym. Medytacje są przygotowywane wedle klasycznej metody Lectio divina w cyklu tygodniowym. Proponowana formacja biblijana jest również ubogacona wprowadzeniem do lektury Pisma Świętego (osobny cykl tygodnowy nagrań audio). Montaże (narracja z muzyką w tle), są składane w naszym mini-studio.

Zanim jednak o dziełach, kilka słów i osobach. Nasza Wspólnota liczy 4 braci: Zachariasz, Ezekiel, Paweł i Jean Claude Michel (3 Burundyjczyków i 1 Polak). Przy wspólnocie formowani są Postulanci (aktualnie 3) i Aspiranci (aktualnie 5). Są to młodzi Rwandyjczycy i Burundyjczycy, którzy rozeznają swoje powołanie i uczą się życia wspólnotowego. Podejmują oni również posługę wolontariatu w Centrum edukacyjnym dla niewidomych dzieci oraz w schronisku dla bezdomnych dzieci.

Przy Wspólnocie formuje się także grupa młodzieży. Jest to chór pod wezwaniem św. Elżębiety od Trójcy Przenajświętrzej oraz grupa tzw. Liderów, którzy są zaangażowani w różne inicjatywy – szcegónie te skierowane do młodzieży. Działaność Centrum duchowości, chcemy oprzeć o jak najpełniejsze rozeznie, by odpowiedzieć na konkretne wyzwania młodego Kościoła w Burundi. Raz w miesiącu rganizujemy rekolekcje dla osób konsekrowanych. Przyjmujemy grupy i osoby indywidualne oferując im takżę towarzyszenie duchowe. Nasz program duszpasterski przewiduje możliwość formacji ludzkiej i duchowej dla małżeństw, szkołę modlitwy, formację w dziedzinie leadership dla młodzieży oraz formację biblijną dla wszystkich. Tegoroczny cykl pracy z młodzieżą zainugurujemy festiwalem młodych talentów pod hasłem « Drogą przykazań twoich pobiegnę, gdy rozszerzysz serce moje» (Ps 119, 32). Odbędzie się on w sobotę 9 stycznia 2021. W programie : poezja współczesna, taniec, występy wokalistów i chórów, prezentacja rękodzieła i humor. Wszystko w wykonaniu młodzieży inspirowanej duchowością Karmelu. Zapraszamy Was do śledzenia tego oraz innych wydarzeń, które publikujemy jako foto i video relacje udostępniane na naszej stronie Fb: Carmes Gitega oraz na naszym kanale YouTube: carmes gitega. Ten rok będzie dla nasz szczególnym czasem łaski. Wspominamy bowiem pierwsze przybycie karmelitów bosych do Burundii (1971). Jubileusz 50-lecia misji przypomina nam o tym, że wchodzimy w dzieło pracy misyjnych pionierów – naszych współbraci, którzy przetarli nam  szlaki. Jednocześnie chcemy mieć swój udział w budowaniu fundamentów dla tychm, co przyjdą po nas. Młody Karmel w Burundii to przede wszystkim dzieło formacyjne – praca z młodymi powołaniami. Nasz dom w Gitega to dla młodych kandydatów pierwszy etap, który jest inicjacją do życia wspólnotowego i czasem pogłębionego rozeznania powołania. Infrastruktura Centrum duchowości, została tymczasowo adoptowana do wymagań domu formacyjnego (Aspirat i Postulat). Młodzi zajmują pokoje pierwotnie przeznaczone dla rekolektantów. Mija ponad rok odkąd rozpoczęliśmy budowę domu formacyjnego (dwupoziomowy bydynek, gdzie mieścić się będą pokoje dla postulantów, rozmównica, pokoje dla aspirantów, sala rekreacyjana oraz sala wykładowa). W ciągu kilku miesięcy ufamy dokończyć prace budowlane i zacząć wyposażenie domu. Kolejnym etapem jest budowa kaplicy, która będzie przesterzenią zarezerwowaną dla wspólnoty i formowanej młodzieży.

W imieniu naszej wspólnoty pragnę się zwrócić do Was z gorącą prośbą o wsparcie nas w wysiłku duchowej budowy, tworzenia tej przestrzeni intymności z Bogiem w sercach młodych kandydatów do naszego Zakonu. Tych którzy pragną wesprzeć nas materialnie proszę o kontakt z naszym biurem misyjnym w Krakowie. Koszt projektu budowy (konstrukcja bez wyposażenia) wynosi 65 000 USD. Przesłając Wam serdeczne pozdrowienia spod Równika, życzę Wam dużo zdrowia i otwartości na Słowo. To ono nas prowadzi – szczególnie w Adwencie. W tym czasie towarzyszą nam Prorocy, Maryja, Zachariasz, Elżbieta, Jan Chrzciciel, a także Jan od Krzyża wspominany 14 grudnia. Modlimy się, aby Słowo – Ijambo ry’Imana (Słowo Boga) znalazło swoje miejsce w Waszych sercach, aby w nich zamieszkało i aby w Was żyło.

Paweł Porwit OCD przełożony wspólnoty karmelitów bosych w Gitega

Centrum duchowości : widok na kaplicę, sanktuarium maryjne, refektarz, salę konferencyjną, ogród  Mini-studio, gdzie przygotowywane są montaże audo i video medytacji biblijnych « Dzieci ulicy » w towarzystiwe Dieudonné (postulat, który podejmuje apostolat w centrum dla bezdomnych dzieci) Młodzież akademicka i licealna (chórzyści oraz liderzy) w czasie jednej z sesji weekendowej organizowanej w Centrum duchowości Wierni uczestniczący w porannej Mszy św. celebrowanej w naszej kaplicy. Każdego dnia w Eucharystii uczestniczy ok 60 osób. Wspólnota braci. Od lewej : Jean Claude Michel Mworoha, Ezechiel Mukeze, Zachary Igirukwayo, Paweł Porwit Raz w miesiącu animujemy dzień skupienia dla osób konsekrowanych Wspólnota wraz z trzema Postulatami : Fidele, Kizito, Dieudonné Prace budowlane domu formacyjnego i plan całości Nasza Wspólnota sąsiaduje ze Wspólnotą karmelitanek bosych. Ich modlitwa stanowi cichem, duchowe zaplecze naszej posługi.

KONTAKT BEZPOŚREDNIO Paweł Porwit OCD pporwit@gmail.com WhatsApp +257 61846941
Banque Commercial du Burundi 84, Chaussée Prince Luis Rgwasore B.P 990 BUJUMBURA – BURUNDI
Antoine Marie Zacharie IGIRUKWAYO / Pawel PORWIT
NUMERO DE COMPTE :
USD BI – 183 - 09519820201
EURO BI – 883 – 09519820202 Code swift : BCBUBIBI z dopiskiem GITEGA

LUB ZA POŚREDNICTWEM BIURA MISYJNEGO Biuro Misyjne Karmelitów Bosych
ul. Rakowicka 18, 31-510 Kraków tel/fax: (12) 294-45-54 kom: +48 600 836 826 e-mail: biuro@misjekarmel.pl http://misjekarmel.pl o. Jan Krawczyk OCD Sekretarz d/s misji karmelitańskich w Afryce tel. +48 600 967 636, email: sekretarz@misjekarmel.pl
BGŻ BNP PARIBAS Konto PLN: 28 1600 1013 1844 4951 0000 0008 Konto EURO: 55 1600 1013 1844 4951 0000 0007 Konto USD: 82 1600 1013 1844 4951 0000 0006 Swift do kont walutowych: PPAB PL PK5.0 / 5
1 review
1
0
0
0
0
Enter your rating:
This is the official website of the Regional Vicariate of the Discalced Carmelites in Burundi and Rwanda.
Copyright 2013 Amahoro.pl. All rights reserved. Website project: Fr. Fryderyk Jaworski, ocd

Back to content